top of page

Естетичне

 

 

 

виховання

    Метою здоров'язберігаючих технологій є: забезпечити дитині можливість збереження здоров'я під час навчання у школі, сформувати в неї необхідні знання, уміння і навички щодо здорового способу життя, навчити використовувати отримані знання у повсякденному житті.

             Окрім навчального процесу, здоров'язберігаючі технології активно впроваджуються у виховній роботі. Мабуть, найпріорітетнішим для кожної школи буде використання в першу чергу терапії мистецтвом — арт-терапії. Адже кожна дитина розкривається через мистецтво, відпочиває завдяки йому, і в цьому процесі відбувається ще й лікувальний вплив на учня.

              Однією з найбільш уживаних видів арт-терапії є музикотерапія. 

                              Методи музикотерапії розподіляються:

- в залежності від кількості учасників - на індивідуальну і групову;

- в залежності від стану учасників до процесу - на активну та пасивну.

           Активна музикотерапія потребує активної діяльності учасників під час проведення заняття: співу, рухів, гри на музичних інструментах та поєднання цих дій. Сам учасник, таким чином, отримує можливість творчого самовираження: відображення свого емоційного стану призводить до зняття напруги, вирішення внутрішнього конфлікту і, як наслідок, до стабілізації психоемоційного стану, регуляції функцій організму.

            Музика у виконанні учня відкриває прямий і легкий вихід скованим емоціям, народжує кращі почуття і пробуджує свідомість. Ще більш цілющу силу має музика, створена самим учнем. Але тут потрібні і зусилля, і талант. 

            Загалом, конкретно для нашої школи, окрім використання фонової музики, слухання звуків природи, голосів тварин, частими є "Класичні перерви", дуже полюбляють діти "Караоке на перерві", де всі бажаючі можуть поспівати, просто послухати музику. Вдосконалити свої співочі здібності учні мають змогу у вокальному гуртку та в Театрі пісні "Карамельки, де дуже часто використовується прийом співу у русі. Частими у школі є конкурси пісні, фестивалі, агітбригади, де діти мають змогу розкритися, відпочити, отримати задоволення.

     Активно використовується ритмотерапія. Полюбилися учням "Ритмічні    перерви",    які    іноді    перетворюються    на    справжні "танцювальні    концерти".    Також    дуже    до    вподоби    дітям    стали імпровізовані флеш-мопи, де кожен бажаючий може взяти участь.

          Дуже близькою і зрозумілою для учнів є ізотерапія. Всім добре відомо, що малюнок може розповісти багато. Використання ізотерапії починається від елементарних малюнків на перерві, до різноманітних конкурсів малюнку, стінгазет, плакатів, колажів. А всі свої здібності і таланти учні можуть проявити і удосконалити у гуртку декоративно-прикладного мистецтва "Фантазія".

                Ні для кого не таємниця, що дитина через своє творіння само-виражається, це відзеркалення її душі, її стану, а сам процес заспокоює, умиротворює. Це один з найкращих видів арт-терапії для замкнутих, агресивних дітей. Ізотерапія розвиває асоціативно-образне мислення, уяву, додає впевненості у собі, формує творче відношення до життя.

                 Також займаємось активним впровадженням ігротерапії. В першу чергу це використання "Веселих перерв". Особливо часто такий різновид використовується до певних свят і до їх організації залучається учнівський комітет. Такі перерви мають веселий святковий характер і дуже подобаються учням. До того ж вони є ще й корисними, оскільки більшість з ігор носять спортивний, рухливий характер.

 

           За ініціативи дирекції, в школі велика увага звернена до впровадження старих і давно забутих дитячих ігор, таких як "Класики", стрибання на скакалці, стрибання через "ризинку", у яких діти задіяні на перервах. Все це сприяє додатковій руховій активності учнів.

 

             Ще дуже цікавою терапією, що застосовується у виховній роботі — це лялькотерапія. її суть заключається в тому, що діти самостійно створюють ляльки. Власне лялька — це є відображення внутрішнього стану дитини, її характеру. Процес створення — заспокоює, дає можливість самовиражатись.

        Учні мають змогу вільно скористатися будь-якою лялькою, яка в даний момент для них є найактуальнішою. В тому образі, який обрала дитина, граючись, вона може багато розповісти про те, що її в даний час хвилює.  Якщо ціль педагога не лише зрозуміти стан і проблеми дитини, а й допомогти їй, то він також підключається до цієї акторської гри в образі іншого героя. Граючись у казочку, вчитель може допомогти учню зрозуміти свою проблему і допомогти знайти з неї вихід.

             Якщо говорити про юних артистів, то треба сказати ще про використання драмотерапії. З метою більш широкого застосування цього виду арт-терапії, в школі працює драматичний гурток, літературний гурток "Паросток", шкільна агітбригада.

                  Дуже часто в роботі використовуються акторські вправи, що мають великий позитивний вплив на дітей. Навіть замкнуті учні після таких вправ відкриваються зовсім з іншого боку для оточуючих. Прикладом такої вправи є "Перевтілення". Обирається вірш, який усім добре відомий (наприклад "Садок вишневий біля хати") і учасник повинен його прочитати ніби він один з героїв вірша. Ще одним прикладом таких вправ — є "Наслідування".Учасник має показати тварин і птахів, які йому називають. Наприклад: кішка, лисиця, корова, коза, верблюд, ведмідь.

             Ще однимим досить цікавим різновидом арт-терапії є відео-терапія. Це технічно найскладніша терапія, адже потребує роботи не лише з людьми, а й з технікою. У нашій школі відеотерапія проявляється у створенні соціальних роликів, відеопрезентацій, документальних короткометражок. Виникла ідея створити відеоновини шкільних подій, що отримали назву "Підсумки місяця". Учням прийшлась до вподоби така ідея, оскільки їм цікаво почути про себе, побачити. Вони намагаються бути кращими, переможцями, щоб частіше потрапляти у новини. Це дуже активізувало дітей, що і є одним із основних завдань педагогічного колективу. Щоб діти не залишались байдужими , не були депресивними, щоб їм було цікаво у школі.. І до того ж вони можуть себе бачити зі сторони, робити певні висновки, удосконалюватись.

            Ще однією однією здоров'язберігаючою технологією, яка активно використовується у виховній роботі під час різноманітних заходів — це аромотерапія. Заняття принесе подвійний ефект, якщо обраний вами аромат буде відповідати вимогам учбової діяльності, тобто стимулювати мозкову активність, цікавість до навчання, концентрацію уваги.

Впродовж уроків учні часто бувають розгублені. В такому випадку допоможуть стимулюючі та тонізуючі ефірні масла та аромати, які покращать пам'ять та увагу. Наприклад: грейпфрут, розмарин, лимон. Зняти зайву дитячу тривожність вам допоможуть запахи бергамоту, лаванди та м'яти. Зняти почуття напруги та нервозності, особливо на початку учбового року в шкільних приміщеннях допоможуть аромати герані, лаванди.

          Обов'язковою умовою ефективного використання здоров'язберігаючих технологій є їх позитивне емоційне забарвлення. Виконання вправ з нудьгою, без бажання не дасть позитивного результату, а скоріше навпаки.

                  Сама радість навчання, так само, як і радість будь-яких вправ і праці, робить дитину здоровішою. Тож давайте виховувати здорову, творчу й мислячу особистість!

 

Портал педагога - організатора

Без названия.png
koippo_logo.png
Український_центр_оцінювання_якості_осві
16.jpg
SQE_logo_Word (1).jpg
020e1ba2bf676802448826ee38dac830.jpg
banner_prof_osvita.jpg
Screenshot_49.jpg
Screenshot_137.jpg
logo.png
bottom of page